کاور انواع کارت ویزیت

پیش از خواندن این مطلب اشاره کنیم: اگر هدفتان از آمدن به این صفحه طرح های مختلف لایه باز می باشد، جهت دانلود رایگان بزرگترین آرشیو کارت ویزیت ایرانی کافیست روی عبارت کارت ویزیت کلیک بفرمایید.

 

در صورتی که در مورد انواع کارت ویزیت اطلاعات میخواهید می توانید خواندن را ادامه دهید. این مطلب جامع ترین محتوا فارسی در خصوص انواع کارت ویزیت را دارد که توسط نایریکا منتشر شده است و به بررسی ۱۶ مورد از انواع کارت ویزیت می پردازد. به توضیح جنس و ابعاد کارت ها، برخی توضیحات فنی و البته مهم تر از همه کاربرد معمول هر کارت می پردازد. جهت استفاده بهتر، بخش کاربرد به صورت بولد، درآمده است.

انواع کارت ویزیت

کارت ویزیت یکی از ابزارهای مهم و متداول تبلیغاتی شناخته می شود. امروزه از جایگاهی مهم در اطلاع رسانی و شناخت کسب و کارهای مختلف برخوردار است. علی رغم اینکه در عصر دیجیتال، بسیاری از شیوه های تبلیغات چاپی جای خود را به تبلیغات الکترونیک داده اند اما هنوز هم استفاده از کارت ویزیت به عنوان یکی از پرکاربردترین عناصر چاپی و تبلیغاتی به شمار می رود. این نوع ابزار تبلیغاتی و بازاریابی دارای تنوع زیادی است. مدل های متعدد این کارت های ویزیت توانسته همه نوع خواست و سلیقه ای را تحت پوشش قرار بدهد. کارت های ویزیت با توجه به نوع جنس، اندازه، روکش آنها و برش به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بررسی آنها و ارائه اطلاعات لازم در این باره خواهیم پرداخت.

گلاسه با روکش یو وی

یکی از نمونه های قدیمی و معمول کارت ویزیت که جزء اولین جنس هایی بود که برای این منظور مورد استفاده واقع گردید، کارت ویزیت های گلاسه ای هستند. سطح آن پوشیده از یک لایه براق به نام یو وی بوده است. قیمت مناسب و سرعت بالای چاپ این نوع کارت ویزیت موجب شده برای تیراژ بالا و قیمت مناسب مثل زمان انتخابات، استفاده شود. کاغذ مورد استفاده برای این نوع کارت ویزیت، گلاسه ۳۰۰ گرم است. رنگ ها در این نوع چاپ به دلیل استفاده از روکش یو وی، بسیار براق و شفاف نشان داده می شوند. اندازه ای که برای طراحی این نوع کارت، تعیین شده ۸.۵ در ۴.۸ سانتی متر می باشد.

سلفون براق

نوع دیگری از نمونه های پرکاربرد کارت ویزیت، سلفون براق است. از کاغذ ۳۰۰ گرم چاپ و با روکشی براق از سلفون پوشیده می شود. این کارت ویزیت به خاطر براقیت سلفون، رنگ ها را بسیار جذاب نشان داده و برای کارت هایی با طراحی های شاد، کارایی بهتری دارد. سلفون براق علاوه بر طرح های رنگی و شلوغ، برای زمینه سفید و ساده نیز مناسب بوده و باعث جلوه بیشتر آن خواهد شد. روکش سلفونی پوشیده شده بر روی سطح کارت های سلفون براق، بسیار نازک هستند. اما باعث دوام بیشتر کارت و جلوگیری از نفوذ آب و پاره شدن آن می شود. سایز استاندارد برای چاپ این نوع کارت ویزیت، ۸.۵ در ۴.۸ سانتی‌متر است.

 

کارت ویزیت سلفون براق

 

سلفون مات

نمونه بعدی که بسیار هم محبوب و شناخته شده است، کارت ویزیت سلفون مات می باشد. کاغذ استفاده شده برای چاپ این نوع کارت ویزیت همانند سلفون براق، گلاسه ۳۰۰ گرم است. پس از چاپ، با روکشی از سلفون مات پوشانده می شود. سلفون مات به نوعی، سطح کلاس کسب و کار مربوطه را نشان می دهد. از نظر بصری نیز، جدیت خاصی را به کارت می بخشد. در کارت بیزینسی سلفون مات، رنگ ها حالت سنگین تری دارند و از نظر حسی، تاثیر زیادی بر روی مخاطب خود می گذارد. وجود روکش سلفونی بر روی این کارت، موجب نفوذ ناپذیری در برابر آب و ماندگاری بهتر آن می شود. ابعاد این کارت نیز همانند دو نمونه قبلی، ۸.۵ در ۴.۸ سانتی متر است.

کتان

کارت ویزیت کتان که با عنوان کتان آلمان نیز معروف است، جزء کارت های پرطرفدار و شیک محسوب می شود. در عین سادگی، بسیار زیبا و نفیس است. از نظر روانی و حسی، کارت های کتان، حس اعتماد و قدمت را به مخاطب، انتقال می دهد. از نظر ظاهری، کارت های کتانی دارای بافت هایی برجسته و زبر هستند که شکل این برجستگی ، متفاوت می باشند. امکان چاپ و استفاده پرحجم رنگ در بافت های کاغذ کتان، وجود ندارد. به همین دلیل کارت ویزیت کتان معمولا برای طراحی های ساده و زمینه بدون رنگ، استفاده می شوند. همین موضوع باعث زیبایی این نوع کارت ها خواهد شد. کارت ویزیت کتان در دو سایز ۸.۵ در ۴.۸ سانتی‌متر و ۹ در ۶ سانتی‌متر قابل چاپ است.

 

کارت ویزیت کتان

کتان پلاستیک

یکی دیگر از کارت های زیبا و ساده، کتان پلاستیک است. ظاهر این کارت حالتی پلاستیکی داشته و همانند کارت کتان آلمان دارای برجستگی های تاروپود مانند است.  پس از چاپ، رنگ ها به شکل بسیار با کیفیت و زیبایی نشان داده می شوند. این جنس از کارت ویزیت در رده کارت های مدرن محسوب می شود. اغلب کسب و کارهای خاص و اسپرت که مورد توجه جوانان است، از آن استفاده می کنند. ابعاد تعیین شده برای چاپ این کارت در دو اندازه ۸.۵ در ۴.۸  و ۹ در ۶ سانتی‌متر می باشد.

لمینت براق و لمینت مات

کارت های لمینت با جنس ضخیم و گوشه های گرد آن شناخته می شوند. این کارت ویزیت با دو نوع روکش براق و مات توانسته محبوبیت فراوانی را به دست بیاورد. لمینت کارت هایی محسوب می شوند که برای کسب و کارهای مختلف، انتخاب مناسبی می باشند. لمینت براق برای طرح هایی که نیاز به نمایش رنگ در آنها بیشتر وجود دارد استفاده می شود و به این صورت باعث جذابیت بیشتر آن خواهد شد. اما لمینت مات برای طرح های جدی تر و رسمی تر که از رنگ بندی ساده تری هم در آن استفاده شده، کاربرد بیشتری دارد. جنس کاغذی که برای چاپ کارت های لمینت مات و براق به کار برده می شوند، از گلاسه ۳۰۰ گرم است. پس از عملیات چاپ، لمینت مات یا براق به شکل ورق هایی بزرگ و دارای ضخامت، بر روی آنها کشیده و سپس برش می خورند. اندازه استاندارد چاپ کارت های لمینت، ۶ در۹ سانتی متر است.

لمینت برجسته

یکی از مدل های جذاب کارت های لمینت، مدل برجسته است. تمامی ویژگی های آن از جمله وزن کاغذ و اندازه کارت، مشابه کارت ویزیت لمینت مات است. اما ویژگی جالب لمینت برجسته، امکان برجسته سازی برخی قسمت ها و نوشته های کارت ویزیت است که نمایی زیبا و خاص را به طرح مورد نظر می بخشد. در واقع با استفاده از تکنولوژی خاص این کار، بخش های مشخص شده در این کارت و توسط یو وی، حالتی براق و برجسته به خود می گیرد. این کارت از نظر ظاهری دارای زمینه ای مات و قسمت های متمایز براق است که باعث جلوه خاص این نوع کارت شده است.

لمینت مربع براق و مات

در میان انواع مختلف کارت های ویزیت، برخی از آنها دارای ابعاد و ظاهری فانتزی و مدرن هستند که باعث توجه بیشتر مخاطب و برقراری ارتباط بهتر با آنها خواهد شد. کارت ویزیت لمینت مربع براق یکی از این دست کارت های ویزیت، به شمار می رود. درواقع کارت هایی با شکل و شمایل غیر معمول مانند لمینت مربع، برای مشاغل غیر اداری و مشاغلی با ایده های جدید و فانتزی کارایی بیشتری دارد. این کارت ویزیت دارای مشخصاتی همانند لمینت براق است و تنها در ابعاد با یکدیگر دارای تفاوت هستند. ابعاد این کارت ویزیت، ۶ در ۶ سانتیمتر در مرحله طراحی و پس از چاپ و روکش شدن، در ابعاد ۵.۵ در ۵.۵ و با گوشه های گرد، تهیه می شوند.

لمینت ویزیتی براق و مات

شکل دیگری از کارت های ویزیت لمینت، با عنوان لمینت ویزیتی شناخته می شود. این عنوان به خاطر اندازه این کارت است. اندازه لمینت ویزیتی کوچکتر از سایز استاندارد کارت های لمینت می باشد. هم اندازه کارت های ویزیت معمولی یعنی ۸.۵ در ۵.۵ سانتی‌متر می باشد. همه افراد اندازه بزرگ کارت های لمینت یا همان کارت تلفنی را نمی پسندند. ترجیح آنها استفاده از جنس لمینت اما در ابعادی کوچکتر است که تاثیر زیادی در زیبایی کارت دارد. این کارت ویزیت دارای همان ویژگی های کارت ویزیت لمینت براق و مات بزرگ است و تنها وجه تمایز آن، ابعاد کارت است که به آن اشاره شد.

لمینت طلاکوب مربع

یکی از کارت های بسیار شکیل و زیبا که همان ویژگی های فانتزی در لمینت های مربع را دارد، لمینت طلاکوب مربع است. لمینت طلاکوب مربع، مناسب افرادی است که به دنبال کارتی مانند لمینت مربع اما با ویژگی طلاکوب هستند. این نوع کارت از نظر اندازه، ظاهر، گوشه های گرد و وزن کاغذ مورد استفاده، هیچ گونه تفاوتی به جز طلاکوب شدن قسمت های خاص با لمینت مربع ندارد.

لمینت برجسته طلاکوب

نوع خاصی از کارت های برجسته که تقریبأ قیمتی بالاتر از نمونه های دیگر کارت ویزیت لمینت دارد، لمینت برجسته طلاکوب است. این نوع کارت ها همزمان ویژگی برجسته بودن و استفاده از جلوه رنگ طلایی دارا هستند. در صورت برخورداری از یک طراحی ویژه و حرفه ای، قابل تبدیل شدن به یک نوع کارت ویزیت خاص می باشند، که باعث جلب توجه مخاطبان بسیاری خواهد شد. کاغذ این کارت ویزیت، گلاسه ۳۰۰ گرم است. پس از مرحله چاپ، نوبت به مرحله طلاکوب بخش های دلخواه، از طرح و کشیدن لایه لمینت بر روی کار می رسد. این کارت ویزیت همانند دیگر نمونه های لمینت دور گرد است و سایز آن هم ۹ در ۶ سانتی‌متر می‌باشد.

پی‌ وی ‌سی

از جمله کارت های بسیار زیبا و سطح بالا که قیمت آن نیز بیشتر از دیگر نمونه های کارت ویزیت است، کارت های پی وی سی می باشند. این کارت ها در مقایسه با نمونه های لمینت و دیگر کارت های ویزیت، از استحکام و ماندگاری فوق العاده ای برخوردارند. علاوه بر زیبایی جنس، همین موضوع سبب تفاوت قیمت آن با دیگر کارت ها نیز شده است. جنس این نوع کارت ویزیت از پلی وینیل کلراید است که مقاومت بی نظیری در مقابل رطوبت، شکنندگی و حتی پوسیدگی از خود به نمایش می گذارد. کارت ویزیت پی وی شی در سه نوع گرماژ ۷۶۰، ۵۰۰ و ۳۰۰ میکرون، قابل تهیه و استفاده هستند. این اعداد، نشان دهنده ضخامت این نوع کارت ها بوده و با توجه به این ضخامت، قیمت آن نیز متغیر خواهد بود. اندازه استاندارد این نوع کارت ویزیت ها نیز همانند لمنیت ها، ۹ در ۶ سانتی متر است.

سلفون مات برجسته

این نوع کارت ویزیت، تلفیقی از یک طراحی مات و براق است. شما با استفاده از آن می توانید ایده های جذاب خود را در کارت ویزیت خود پیاده کنید. آن را از حالت معمولی به یک نوع کارت ویزیت شیک و جذاب مبدل کنید. در واقع همانطور که در لمینت برجسته نیز اشاره کردیم، قسمت های دلخواه کارت ویزیت، توسط روکش براق یو وی، جدا می شوند. سپس در زمینه مات کارت ویزیت سلفون، نمایی برجسته و براق به خود می گیرد. مثلا امکان ایجاد تمایز در برخی قسمت های کارت، مانند لوگو یا تیتر برای بیشتر دیده شدن و جلب توجه، وجود دارد. جنس این کارت، گلاسه ۳۰۰ گرم که پوشیده شده توسط روکش سلفون مات است و اندازه آن ۹ در ۶ سانتی‌متر می باشد.

سلفون مخملی

یکی از جذاب ترین نمونه های کارت ویزیت، سلفون مخملی است. جنس در هنگام لمس شدن توسط انگشتان، حالتی لطیف و مخملی دارد که در مقایسه با انواع کارت ها، بسیار متمایز و خاص می باشد. افرادی که علاقمند به استفاده از جدیدترین ایده ها برای جلب مخاطبان خود می باشند، این کارت برای آنها انتخاب هیجان انگیزی است که امکان جذب افراد زیادی به آن وجود دارد. کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرم جنس اصلی مورد استفاده برای ساخت این نوع کارت ویزیت است که بعد از مرحله چاپ، روکش مخملی سطح آن را پوشانده و برش داده خواهد شد. اندازه این نوع کارت ویزیت ۸.۵ در ۴.۸ سانتی‌متر است. البته امکان چاپ کارت ویزیت سلفون مخملی، در اندازه ۹ در ۶ و به صورت لب گرد نیز وجود دارد.

سلفون مخملی برجسته

کارت ویزیت مخملی همانطور که گفتیم از جذابیت خاصی برخوردار می باشد. در صورتی که از ترفندهای خاص چاپ کارت ویزت های برجسته به همراه این جنس استفاده شود، زیبایی آن دو برابر می شود. کلیه اصول و مراحل برجسته کردن حروف یا لوگو در این نوع کارت ویزیت نیز کاملا مشابه دیگر کارت های ویزیت برجسته است. نمونه دیگری از کارت ویزیت سلفون مخملی برجسته نیز وجود دارد که حروف آن به جای یو وی، توسط طلاکوب برجسته می شوند. در این مدل ظاهری لوکس و بسیار جذاب را به کارت می بخشند. کاغذ استفاده شده برای این مدل نیز ۳۰۰ گرم دورگرد شده و در اندازه ۹ در ۶ سانتی‌متر است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید