در حال بارگزاری

انواع کارت ویزیت

شما اینجا هستید:
انواع کارت ویزیت

به شما قول می دهیم این مقاله کاملترین مقاله در خصوص انواع کارت ویزیت به زبان فارسی در سیاره زمین می باشد. تنها کافیست عناوین را در ادامه مطالعه نمایید تا خودتان به این موضوع پی ببرید.

عناوین مقاله عبارت اند از:

معرفی انواع کارت ویزیت بر اساس جنس ( 16 مدل)

کاربرد هر جنس کارت ویزیت (کاربرد هر کارت ویزیت در بخش توضیحات آن به صورت بولد در آمده است)

معرفی انواع کارت ویزیت بر اساس سایز (سایز استاندارد در ایران و انواع سایز در جهان)

دانلود رایگان و لایه باز انواع کارت ویزیت ایرانی (طراحی کاملا ایرانی و بومی که در سایت های ایرانی پرای فروش قرار داده شده است)

آموزش ویدئویی و رایگان طراحی کارت ویزیت به زبان فارسی (خودتان بتوانید کارت ویزیت به سبک کاملا ایرانی با فتوشاپ طراحی کنید)

 

پس در این مقاله نه تنها با 16 مدل از کارت ویزیت های مختلف بر اساس جنس و کاربرد آنها و سایزهای های استاندارد کارت ویزیت در ایران و جهان آشنا می شویم، حتی می توانید ده ها کارت ویزیت ایرانی را به صورت رایگان و لایه باز دانلود نمایید و حتی خودتان از صفر بتوانید با نرم افزار فتوشاپ کارت ویزیت ایرانی مورد سلیقه خودتان را طراحی کنید. پس در ادامه با نایریکا همراه باشید

معرفی انواع کارت ویزیت بر اساس جنس ( 16 مدل)

کارت ویزیت یکی از ابزارهای مهم و متداول تبلیغاتی شناخته می شود. امروزه از جایگاهی مهم در اطلاع رسانی و شناخت کسب و کارهای مختلف برخوردار است. علی رغم اینکه در عصر دیجیتال، بسیاری از شیوه های تبلیغات چاپی جای خود را به تبلیغات الکترونیک داده اند اما هنوز هم استفاده از کارت ویزیت به عنوان یکی از پرکاربردترین عناصر چاپی و تبلیغاتی به شمار می رود. این نوع ابزار تبلیغاتی و بازاریابی دارای تنوع زیادی است. مدل های متعدد این کارت های ویزیت توانسته همه نوع خواست و سلیقه ای را تحت پوشش قرار بدهد. کارت های ویزیت با توجه به نوع جنس، اندازه، روکش آنها و برش به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. در ادامه به بررسی آنها و ارائه اطلاعات لازم در این باره خواهیم پرداخت.

گلاسه با روکش یو وی

یکی از نمونه های قدیمی و معمول کارت ویزیت که جزء اولین جنس هایی بود که برای این منظور مورد استفاده واقع گردید، کارت ویزیت های گلاسه ای هستند. سطح آن پوشیده از یک لایه براق به نام یو وی بوده است. قیمت مناسب و سرعت بالای چاپ این نوع کارت ویزیت موجب شده برای تیراژ بالا و قیمت مناسب مثل زمان انتخابات، استفاده شود. کاغذ مورد استفاده برای این نوع کارت ویزیت، گلاسه 300 گرم است. رنگ ها در این نوع چاپ به دلیل استفاده از روکش یو وی، بسیار براق و شفاف نشان داده می شوند. اندازه ای که برای طراحی این نوع کارت، تعیین شده 8.5 در 4.8 سانتی متر می باشد.

سلفون براق

نوع دیگری از نمونه های پرکاربرد کارت ویزیت، سلفون براق است. از کاغذ 300 گرم چاپ و با روکشی براق از سلفون پوشیده می شود. این کارت ویزیت به خاطر براقیت سلفون، رنگ ها را بسیار جذاب نشان داده و برای کارت هایی با طراحی های شاد، کارایی بهتری دارد. سلفون براق علاوه بر طرح های رنگی و شلوغ، برای زمینه سفید و ساده نیز مناسب بوده و باعث جلوه بیشتر آن خواهد شد. روکش سلفونی پوشیده شده بر روی سطح کارت های سلفون براق، بسیار نازک هستند. اما باعث دوام بیشتر کارت و جلوگیری از نفوذ آب و پاره شدن آن می شود. سایز استاندارد برای چاپ این نوع کارت ویزیت، 8.5 در 4.8 سانتی‌متر است.

 

کارت ویزیت سلفون براق مات

 

سلفون مات

نمونه بعدی که بسیار هم محبوب و شناخته شده است، کارت ویزیت سلفون مات می باشد. کاغذ استفاده شده برای چاپ این نوع کارت ویزیت همانند سلفون براق، گلاسه 300 گرم است. پس از چاپ، با روکشی از سلفون مات پوشانده می شود. سلفون مات به نوعی، سطح کلاس کسب و کار مربوطه را نشان می دهد. از نظر بصری نیز، جدیت خاصی را به کارت می بخشد. در کارت بیزینسی سلفون مات، رنگ ها حالت سنگین تری دارند و از نظر حسی، تاثیر زیادی بر روی مخاطب خود می گذارد. وجود روکش سلفونی بر روی این کارت، موجب نفوذ ناپذیری در برابر آب و ماندگاری بهتر آن می شود. ابعاد این کارت نیز همانند دو نمونه قبلی، 8.5 در 4.8 سانتی متر است.

کتان

کارت ویزیت کتان که با عنوان کتان آلمان نیز معروف است، جزء کارت های پرطرفدار و شیک محسوب می شود. در عین سادگی، بسیار زیبا و نفیس است. از نظر روانی و حسی، کارت های کتان، حس اعتماد و قدمت را به مخاطب، انتقال می دهد. از نظر ظاهری، کارت های کتانی دارای بافت هایی برجسته و زبر هستند که شکل این برجستگی ، متفاوت می باشند. امکان چاپ و استفاده پرحجم رنگ در بافت های کاغذ کتان، وجود ندارد. به همین دلیل کارت ویزیت کتان معمولا برای طراحی های ساده و زمینه بدون رنگ، استفاده می شوند. همین موضوع باعث زیبایی این نوع کارت ها خواهد شد. کارت ویزیت کتان در دو سایز 8.5 در 4.8 سانتی‌متر و 9 در 6 سانتی‌متر قابل چاپ است.

 

Linen business card

کتان پلاستیک

یکی دیگر از کارت های زیبا و ساده، کتان پلاستیک است. ظاهر این کارت حالتی پلاستیکی داشته و همانند کارت کتان آلمان دارای برجستگی های تاروپود مانند است.  پس از چاپ، رنگ ها به شکل بسیار با کیفیت و زیبایی نشان داده می شوند. این جنس از کارت ویزیت در رده کارت های مدرن محسوب می شود. اغلب کسب و کارهای خاص و اسپرت که مورد توجه جوانان است، از آن استفاده می کنند. ابعاد تعیین شده برای چاپ این کارت در دو اندازه 8.5 در 4.8  و 9 در 6 سانتی‌متر می باشد.

لمینت براق و لمینت مات

کارت های لمینت با جنس ضخیم و گوشه های گرد آن شناخته می شوند. این کارت ویزیت با دو نوع روکش براق و مات توانسته محبوبیت فراوانی را به دست بیاورد. لمینت کارت هایی محسوب می شوند که برای کسب و کارهای مختلف، انتخاب مناسبی می باشند. لمینت براق برای طرح هایی که نیاز به نمایش رنگ در آنها بیشتر وجود دارد استفاده می شود و به این صورت باعث جذابیت بیشتر آن خواهد شد. اما لمینت مات برای طرح های جدی تر و رسمی تر که از رنگ بندی ساده تری هم در آن استفاده شده، کاربرد بیشتری دارد. جنس کاغذی که برای چاپ کارت های لمینت مات و براق به کار برده می شوند، از گلاسه 300 گرم است. پس از عملیات چاپ، لمینت مات یا براق به شکل ورق هایی بزرگ و دارای ضخامت، بر روی آنها کشیده و سپس برش می خورند. اندازه استاندارد چاپ کارت های لمینت، 6 در9 سانتی متر است.

لمینت برجسته

یکی از مدل های جذاب کارت های لمینت، مدل برجسته است. تمامی ویژگی های آن از جمله وزن کاغذ و اندازه کارت، مشابه کارت ویزیت لمینت مات است. اما ویژگی جالب لمینت برجسته، امکان برجسته سازی برخی قسمت ها و نوشته های کارت ویزیت است که نمایی زیبا و خاص را به طرح مورد نظر می بخشد. در واقع با استفاده از تکنولوژی خاص این کار، بخش های مشخص شده در این کارت و توسط یو وی، حالتی براق و برجسته به خود می گیرد. این کارت از نظر ظاهری دارای زمینه ای مات و قسمت های متمایز براق است که باعث جلوه خاص این نوع کارت شده است.

لمینت مربع براق و مات

در میان انواع مختلف کارت های ویزیت، برخی از آنها دارای ابعاد و ظاهری فانتزی و مدرن هستند که باعث توجه بیشتر مخاطب و برقراری ارتباط بهتر با آنها خواهد شد. کارت ویزیت لمینت مربع براق یکی از این دست کارت های ویزیت، به شمار می رود. درواقع کارت هایی با شکل و شمایل غیر معمول مانند لمینت مربع، برای مشاغل غیر اداری و مشاغلی با ایده های جدید و فانتزی کارایی بیشتری دارد. این کارت ویزیت دارای مشخصاتی همانند لمینت براق است و تنها در ابعاد با یکدیگر دارای تفاوت هستند. ابعاد این کارت ویزیت، 6 در 6 سانتیمتر در مرحله طراحی و پس از چاپ و روکش شدن، در ابعاد 5.5 در 5.5 و با گوشه های گرد، تهیه می شوند.

لمینت ویزیتی براق و مات

شکل دیگری از کارت های ویزیت لمینت، با عنوان لمینت ویزیتی شناخته می شود. این عنوان به خاطر اندازه این کارت است. اندازه لمینت ویزیتی کوچکتر از سایز استاندارد کارت های لمینت می باشد. هم اندازه کارت های ویزیت معمولی یعنی 8.5 در 5.5 سانتی‌متر می باشد. همه افراد اندازه بزرگ کارت های لمینت یا همان کارت تلفنی را نمی پسندند. ترجیح آنها استفاده از جنس لمینت اما در ابعادی کوچکتر است که تاثیر زیادی در زیبایی کارت دارد. این کارت ویزیت دارای همان ویژگی های کارت ویزیت لمینت براق و مات بزرگ است و تنها وجه تمایز آن، ابعاد کارت است که به آن اشاره شد.

لمینت طلاکوب مربع

یکی از کارت های بسیار شکیل و زیبا که همان ویژگی های فانتزی در لمینت های مربع را دارد، لمینت طلاکوب مربع است. لمینت طلاکوب مربع، مناسب افرادی است که به دنبال کارتی مانند لمینت مربع اما با ویژگی طلاکوب هستند. این نوع کارت از نظر اندازه، ظاهر، گوشه های گرد و وزن کاغذ مورد استفاده، هیچ گونه تفاوتی به جز طلاکوب شدن قسمت های خاص با لمینت مربع ندارد.

لمینت برجسته طلاکوب

نوع خاصی از کارت های برجسته که تقریبأ قیمتی بالاتر از نمونه های دیگر کارت ویزیت لمینت دارد، لمینت برجسته طلاکوب است. این نوع کارت ها همزمان ویژگی برجسته بودن و استفاده از جلوه رنگ طلایی دارا هستند. در صورت برخورداری از یک طراحی ویژه و حرفه ای، قابل تبدیل شدن به یک نوع کارت ویزیت خاص می باشند، که باعث جلب توجه مخاطبان بسیاری خواهد شد. کاغذ این کارت ویزیت، گلاسه 300 گرم است. پس از مرحله چاپ، نوبت به مرحله طلاکوب بخش های دلخواه، از طرح و کشیدن لایه لمینت بر روی کار می رسد. این کارت ویزیت همانند دیگر نمونه های لمینت دور گرد است و سایز آن هم 9 در 6 سانتی‌متر می‌باشد.

پی‌ وی ‌سی

از جمله کارت های بسیار زیبا و سطح بالا که قیمت آن نیز بیشتر از دیگر نمونه های کارت ویزیت است، کارت های پی وی سی می باشند. این کارت ها در مقایسه با نمونه های لمینت و دیگر کارت های ویزیت، از استحکام و ماندگاری فوق العاده ای برخوردارند. علاوه بر زیبایی جنس، همین موضوع سبب تفاوت قیمت آن با دیگر کارت ها نیز شده است. جنس این نوع کارت ویزیت از پلی وینیل کلراید است که مقاومت بی نظیری در مقابل رطوبت، شکنندگی و حتی پوسیدگی از خود به نمایش می گذارد. کارت ویزیت پی وی شی در سه نوع گرماژ 760، 500 و 300 میکرون، قابل تهیه و استفاده هستند. این اعداد، نشان دهنده ضخامت این نوع کارت ها بوده و با توجه به این ضخامت، قیمت آن نیز متغیر خواهد بود. اندازه استاندارد این نوع کارت ویزیت ها نیز همانند لمنیت ها، 9 در 6 سانتی متر است.

سلفون مات برجسته

این نوع کارت ویزیت، تلفیقی از یک طراحی مات و براق است. شما با استفاده از آن می توانید ایده های جذاب خود را در کارت ویزیت خود پیاده کنید. آن را از حالت معمولی به یک نوع کارت ویزیت شیک و جذاب مبدل کنید. در واقع همانطور که در لمینت برجسته نیز اشاره کردیم، قسمت های دلخواه کارت ویزیت، توسط روکش براق یو وی، جدا می شوند. سپس در زمینه مات کارت ویزیت سلفون، نمایی برجسته و براق به خود می گیرد. مثلا امکان ایجاد تمایز در برخی قسمت های کارت، مانند لوگو یا تیتر برای بیشتر دیده شدن و جلب توجه، وجود دارد. جنس این کارت، گلاسه 300 گرم که پوشیده شده توسط روکش سلفون مات است و اندازه آن 9 در 6 سانتی‌متر می باشد.

سلفون مخملی

یکی از جذاب ترین نمونه های کارت ویزیت، سلفون مخملی است. جنس در هنگام لمس شدن توسط انگشتان، حالتی لطیف و مخملی دارد که در مقایسه با انواع کارت ها، بسیار متمایز و خاص می باشد. افرادی که علاقمند به استفاده از جدیدترین ایده ها برای جلب مخاطبان خود می باشند، این کارت برای آنها انتخاب هیجان انگیزی است که امکان جذب افراد زیادی به آن وجود دارد. کاغذ گلاسه 300 گرم جنس اصلی مورد استفاده برای ساخت این نوع کارت ویزیت است که بعد از مرحله چاپ، روکش مخملی سطح آن را پوشانده و برش داده خواهد شد. اندازه این نوع کارت ویزیت 8.5 در 4.8 سانتی‌متر است. البته امکان چاپ کارت ویزیت سلفون مخملی، در اندازه 9 در 6 و به صورت لب گرد نیز وجود دارد.

سلفون مخملی برجسته

کارت ویزیت مخملی همانطور که گفتیم از جذابیت خاصی برخوردار می باشد. در صورتی که از ترفندهای خاص چاپ کارت ویزت های برجسته به همراه این جنس استفاده شود، زیبایی آن دو برابر می شود. کلیه اصول و مراحل برجسته کردن حروف یا لوگو در این نوع کارت ویزیت نیز کاملا مشابه دیگر کارت های ویزیت برجسته است. نمونه دیگری از کارت ویزیت سلفون مخملی برجسته نیز وجود دارد که حروف آن به جای یو وی، توسط طلاکوب برجسته می شوند. در این مدل ظاهری لوکس و بسیار جذاب را به کارت می بخشند. کاغذ استفاده شده برای این مدل نیز 300 گرم دورگرد شده و در اندازه 9 در 6 سانتی‌متر است.

معرفی انواع کارت ویزیت بر اساس سایز

سایز استاندارد کارت ویزیت در ایران

سایز استاندارد و عمومی ترین سایز کارت ویزیت در ایران 9 سانتی متر طول در 6 سانتی متر عرض می باشد. البته در نظر داشته باشید این سایز طراحی می باشد اما پس از چاپ و برش خروجی نهایی شما چیزی حدود 8/5 سانتی متر طول و 5/5 سانتی متر عرض می باشد. پس در حین طراحی باید در نظر داشته باشید که حاشیه کارت ویزیت را حفظ نمایید تا در هنگام برش بخشی از طرح شما از بین نرود.

خبر خوش اینکه تمامی کارت ویزیت های طراحی شده نایریکا که به صورت رایگان و لایه باز در اختیار شما قرار میگیرد دارای خط برش می باشند. اپر خودتان اقدام به طراحی می کنید می توانید یکی از طرح ها را دانلود نموده و از خط برش آن استفاده نمایید.

سایز استاندارد کارت ویزیت در جهان

اگر نگاهی به سایز طراحی کارت ویزیت در جهان بیندازیم می توانیم به سایزهای مربعی مثل 6*6 سانتی متر، سایزهای عمومی و همچنین کارت ویزیت های خلاقانه برسیم که از هیچ سایز خاصی طبعیت نمیکند و کاملا خلاقانه طراخی شده اند. البته در نظر داشته باشید سایزهایی مثل مربع و سایر سایزهای نیز در ایران به لطف چاپ دیجیتال به چاپ مبرسند. اما معمول نیستند و توسط هر چاپخانه ای پذیرش نمی شوند. به همین دلیل است که در ابتدا ذکر شد سایز معمولی که در ایران استفاده می شود و تمامی چاپخانه ها نیز آن را میپذیرند سایز 6*9 می باشد. در نظر داشته باشید سایز 6*9 عموما چاپ افست می باشد

دانلود رایگان و لایه باز انواع کارت ویزیت ایرانی

طرح های ایرانی شامل کارت ویزیت و تراکت، پوستر و بنرهای نمایشی و … هستند معمولا برای فروش هستند. حتی اگر سایتی برای دانلود رایگان قرار دهد به صورت موردی برای چند طرح می باشد. سایت نایریکا اولین سایت ایرانی می باشد که طرح های گرافیکی را به صورت رایگان لایه باز برای تمامی طرح ها برای دانلود قرار می دهد. از جمله کارت ویزیت های ایرانی که در این مقاله مورد بحث ماست. جهت دانلود رایگان کارت ویزیت های ایرانی کافیست روی عبارت “دانلود کارت ویزیت” کلیک کنید

آموزش ویدئویی و رایگان طراحی کارت ویزیت به زبان فارسی

اما باز هم نایریکا به عنوان اولین وبسایت ایرانی آموزش طراحی کارت ویزیت ایرانی را به صورت رایگان، ویدئویی و به زبان فارسی قرار داده است. دقت بفرمایید وقتی میگوییم اولین به این دلیل است که سایر آموزش ها تنها آموزش طراحی نمونه های ساده خارجی می باشد که هیچ شباهتی به سلیقه و سبک ایرانی ندارد. آموزش طراحی کارت ویزیت نایریکا کاملا بر اساس ذوق و سلیقه ایرانی می باشد. جهت مشاهده آموزش روی عبارت آموزش طراحی کارت ویزیت کلیک کنید

 

ممنون که همراه ما بودید. لطفا نظرات خودتون رو در قسمت نظرات، پایین همین صفحه بیان کنید. مثل همیشه تمامی نظرات پاسخ داده خواهند شد و پس از پاسخ به شما اطلاع داده خواهد شد.

برای ارسال دیدگاه ابتداواردشوید
مطالب مرتبط

مطالبی در خصوص freepik که شاید تا به حال نشنیده باشید. در انتهای مقاله نیز به شما امکان...