در حال بارگزاری

انواع پوستر {همه چیز در مورد انواع پوسترها}

پوستر چیست و انواع پوستر شامل چه مواردی می باشد؟

در مقاله امروز بررسی می کنیم که پوستر چیست و چگونه می توانید از انواع پوستر برای بهبود شغلتان استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

ابتدا بهتر است مختصر توضیحی درباره پوستر داشته باشیم تا در ادامه انواع پوستر را نیز شرح دهیم. پوسترها را می توان اعلان هایی دانست که هدف از طراحی و نمایش آن ها اطلاع رسانی درباره ی یک موضوع خاص است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ادامه مطلب همراه ما در niryka باشید.

بیشترین سوالاتی که کاربران در این خصوص دارند به شرح زیر می باشد:

 1. هدف از طراحی پوستر چیست؟
 2. هدف از طراحی اولین پوستر ها چه بوده است؟
 3. انواع پوسترها چه کاربرد هایی دارند؟
 4. در طراحی انواع پوستر چه نکاتی در نظر گرفته می شود؟
 5. پوسترها چگونه می توانند به مشاغل ما کمک کنند؟
 6. یک پوستر خوب از چه ویژگی هایی برخوردار است؟
 7. چگونه تراکت و پوسترهای ایرانی را به صورت رایگان دانلود کنیم؟

حال به پاسخ این سوال ها می پردازیم.

هدف از طراحی پوستر چیست؟

به صفحاتی کاغذی با ابعاد مختلف که معمولا از یک کاغذ A4 بزرگتر هستند و به منظور تبلیغات یا اطلاع رسانی عمومی نصب می شوند، پوستر گفته می شوند. اغلب پوسترها را در محل هایی که تردد بیشتر است قرار می دهند. ایستگاه های اتوبوس، رستوران ها، فروشگاه ها و موارد این چنینی مناسب ترین مکان برای نصب پوسترهستند. با توجه به اینکه اغلب پوسترهای تبلیغاتی ابعاد نسبتا کوچکی دارند، برای بهتر دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن لازم است تا نکاتی را در خصوص آن رعایت کرد. این نکات را در ادامه مقاله برای شما شرح می دهیم تا یک پوستر عالی و مجذوب کننده داشته باشید.

هدف از طراحی اولین پوستر ها چه بوده است؟

جالب است بدانید که کشور انگلستان برای اولین بار در اواخر قرن نوزدهم میلادی پوستر را ابداع کرد. البته این پوستر مانند پوسترهای امروزی نبود؛ بلکه به جای کاغذ در آن از چوب استفاده می شد. پس از مدت کوتاهی در فرانسه نیز پوستر رواج پیدا کرد. اما جهانی شدن آن به پس از جنگ جهانی اول باز می گردد که رفته رفته بر روی کاغذ، چاپ و منتشر شد. امروزه انواع پوسترهای مختلف با سایز های مختلف را می توان یافت در حالی که در گذشته چنین نبود.

انواع پوسترها چه کاربرد هایی دارند؟

هر پوستری که چاپ و منتشر می شود برای منظوری خاص مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پوستر به همراه کاربرد آن ها را در ادامه شرح داده ایم

 • پوسترهای تبلیغاتی

از تسمیه ی آن می توان فهمید که برای تبلیغات این نوع پوستر را مورد استفاده قرار می دهند. وجه مشترک تمام پوسترهای تبلیغاتی به فروش رساندن یک تجربه است.

 • پوسترهای سیاسی

پوسترهای سیاسی که در گذشته به انتشار می رسید با جنگ در ارتباط بودند و هدف از این کار بهبود عملکرد سربازها بود.

 • پوسترهای فیلم

از پوسترهای فیلم برای به نمایش درآوردن قسمتی از فیلم استفاده می شود. این کار در واقع نوعی تبلیغ برای فیلم است که البته بسیار کم هزینه تر از سایر روش های تبلیغاتی می باشد. استفاده از آن ها تا زمانی که انواع رسانه ها به وجود نیامده بودند رونق داشت اما رفته رفته منسوح شدند.

 • پوسترهای تلفیقی و انگیزشی

پوسترهای انگیزشی معمولا یک پیام ساده را به مخاطب منتقل می کنند. به طور مثال در یک پوستر می بینید که شخصی از تاریکی به سمت روشنایی قدم بر می دارد. این نوع پوستر جزو پوسترهای انگیزشی به شمار می رود. حتی امروزه نیز این نوع پوستر مورد استفاده قرار می گیرد و در مدارس و دفاتر کار به چشم می خورند.

 • پوسترهای رویداد

در این نوع پوستر یک اطلاع رسانی عمومی صورت می گیرد. به طور مثال تبلیغات کنسرت، گردهمایی، نمایشگاه ها همگی در این دسته قرار دارند.

 • پوسترهای مسافرتی

بیشتر آژانس های مسافرتی از این نوع پوسترها استفاده می کنند. هدف اصلی پوسترهای مسافرتی سوق دادن مردم به سمت یک محیط تفریحی برای مسافرت است.

 • پوسترهای آموزشی

پوسترهای آموزشی مناسب محیط های آموزشی و آکادمیک هستند که هدف از انتشار آن ها آموزش یک مطلب خاص است.

در طراحی انواع پوستر چه نکاتی در نظر گرفته می شود؟

تمامی پوسترها در قالب یک عکس ظاهر می شوند. اما دقت کنید که در این عکس ها نحوه نمایش سوژه متفاوت است.

 • عکس های صنعتی

به واسطه این عکس ها، کالا یا خدمات خاصی را به مردم نشان می دهند.

 • عکس های تبلیغاتی

این نوع از عکس ها هدفی را به صورت غیر مستقیم مطرح می کنند.

برای طراحی انواع پوستر معمولا از سه المان به صورت ثابت استفاده می شود. این المان ها شامل رنگ، فرم و فونت می باشند. در ادامه مختصر توضیحی راجع به هر یک گفته شده است.

 • رنگ ها

دقت کنید که طیف رنگ هایی که مورد استفاده قرار می گیرد باید همخوانی داشته باشد. سعی کنید حداکثر از سه طیف رنگی استفاده کنید و درجه اهمیت این سه رنگ باید متفاوت باشد. برای نمایش موضوعات مهم تر از یک طیف رنگ اصلی و به ترتیب اهمیت موضوعات از طیف های دوم و سوم استفاده کنید.

اگر طیف رنگ های بسیاری در پوستر مورد استفاده قرار گیرد، سبب می شود تا ذهن کاربر آشفته شود و تاثیرگذاری کمتر خواهد بود.

 • فرم ها

منظور از فرم ها در واقع همان اشکال هندسی است که به کار گرفته می شود. برای پوستر های رسمی و سنگین مانند ادارات و کارخانه های صنعتی از خطوط شکسته استفاده کنید. برای پوستر های کمدی و غیر رسمی تر خطوط منحنی را بیشتر مورد نظر داشته باشید.

 • فونت ها

جهت افزایش جذب مخاطب سعی کنید از تایپوگرافی ها استفاده کنید. همچنین برای متون جدی و اساسی از فونت بولد استفاده کنید. متونی که به منظور انتقال ظرافت موضوع مورد استفاده قرار می گیرند بهتر است از فونت ایتالیک درآنها استفاده شود. در نهایت برای نمایش متون کمدی از فونت های تزییناتی استفاده کنید.

 1. پوسترها چگونه می توانند به مشاغل ما کمک کنند؟

در قسمت های قبلی انواع پوستر را شرح دادیم. اما در مورد چرایی استفاده از آنها و مزایای آن ها صحبت نشد. مزایای پوسترها شامل موارد زیر می باشد:

 • با چاپ و انتشار پوستر می توان یک برند تجاری را معرفی کرد
 • پوسترهای دیواری به راحتی هر تبلیغی را ساپورت می کنند
 • هزینه ای که پوسترها برای تبلیغات دارند بسیار با صرفه و مناسب است
 • از پوستر تبلیغاتی بزرگ می توان به جای بیلبورد استفاده کرد که هزینه ی کمتری نیز دارد.

یک پوستر خوب از چه ویژگی هایی برخوردار است؟

هر پوستری را نمی توان به عنوان پوستر خوب در نظر گرفت. تنها به آن دسته از پوسترها می توان این ویژگی را نسبت داد که از خصوصیات زیر برخوردار باشند:

 • سادگی

سادگی در انواع پوستر می تواند سرعت بیشتری در درک موضوع آن ببخشد. این موضوع را می توان در بسیاری از محصولات گرافیکی مشاهده کرد.

 • گویا و واضح بودن

یک پوستر خوب باید به گونه ای باشد که در نگاه اول بتوان موضوع را تشخیص داد. به بیان دیگر این که پوستر نباید معمایی و مبهم باشد. سعی کنید بیشتر مفاهیم را از طریق یک عکس ساده و گویا و جذاب به بیننده منتقل کنید.

 • کادربندی متناسب

هر کادری معنای خاص خود را دارد و برای هر موضوعی باید کادر متناسب با آن انتخاب شود. به طور مثال کادر عمودی خبری است، در حالی که کادر افقی ساکن بوده و ظاهری آرام دارد که مخاطب را به آرامش دعوت می کند.

 1. چگونه تراکت و پوسترهای ایرانی را به صورت رایگان دانلود کنیم؟

جهت دانلود رایگان تراکت و پوسترهای ایرانی کافیست روی عبارت دانلود تراکت کلیک نمایید.

برای ارسال دیدگاه ابتداواردشوید
مطالب مرتبط

مطالبی در خصوص freepik که شاید تا به حال نشنیده باشید. در انتهای مقاله نیز به شما امکان...