روانشناسی عکس پروفایل [تحلیل ویژه + آمار متحیرکننده]

عکس پروفایل؛ موضوعی که داغ ترین جستجو ایرانیان در زمینه عکس به شمار می رود. بله تعجب نکنید.
در بین عبارت های جستجو شده مرتبط با عکس و به زبان فارسی عبارت “عکس پروفایل” پر تکرارترین جستجو را دارد. در ادامه با آمار دقیق تری در این خصوص با شما خواهیم بود. اما چرا موضوع عکس نمایه انقدر مورد توجه قرار گرفته است؟!

 

در این مطلب قصد داریم تا با روانشناسی انواع عکس پروفایل آشنا شویم و بدانیم دلایل انتخاب عکس های مختلف برای پروفایل چیست؟! چرا برخی از عکس کودک یا طبیعت استفاده می کنند؟! چرا برخی عکس نوشته را به دیگر عکس ها ترجیح می دهند؟! دلایل استفاده از عکس نوشته های عاشقانه؛ غمگین، شاد یا  …..

 

از عکس پروفایل چهره های معروف یا همان سلبریتی ها می گوییم و نکات جالبی که احتمالا در این باره نمیدانستید. آیا می دانید زمان تغییر عکس پروفایل یک چهره مشهور چقدر است؟! به صورت میانگین یک ماه. اطلاعات جالب دیگری هم برای عکس نمایه افراد معروف در ادامه این مقاله وجود دارد.

 

سپس آمار و ارقام جالب این حوزه در بین ایرانیان را بررسی می کنیم. به صورت آمار خواهیم دید چقدر ایرانیان در موتورهای جستجو عبارت “عکس پروفایل” و دیگر عبارات مرتبط را سرچ می کنند. آیا می دانستید تنها عبارت “عکس پروفایل” آمار جستجویی بین 800 هزار تا 4 میلیون مرتبه فقط در تیرماه 98 در گوگل داشته است؟ نگاهی به آمار جستجو سایر عبارات مرتبط نیز خواهیم داشت.

 

در ادامه  معیار های انتخاب عکس پروفایل شخصی حرفه ای را بررسی نموده و اینکه چا فاکتورهایی روی تاثیرگذاری عکس شخصی نمایه نقش دارند؟! میزان درشتی عنبیه و چشم ها مهم ترین فاکتور در میزان فاکتور جذابیت می باشد. در این باره دقیق تر صحبت کرده و در مورد فاکتورهای دیگری مثل میزان نزدیکی و میزان تسلط نیز صحبت خواهیم کرد.

 

و در نهایت بهترین منابع پیدا کردن انواع دسته بندی عکس پروفایل را معرفی می نماییم. از عکس های طبیعی مثل عکس کودک یا طبیعت گرفته تا معرفی بهترین منابع برای پیدا کردن عکس نوشته های عاشقانه، غمگین، شاد و …. . پس در ادامه با ما همراه باشید.

عناوین داغ این مقاله به ترتیب:

 1. روانشناسی انواع عکس پروفایل
 2. عکس پروفایل چهره های معروف
 3. آمار و ارقام در خصوص سرچ عکس پروفایل
 4. معیارهای عکس پروفایل شخصی حرفه ای
 5. منابع پیدا کردن عکس پروفایل

 

از روی پروفایل، دیگران و حتی خودتان را روانشناسی کنید!

 

زمانی که عکس نمایه جایگاه بالایی پیدا می‌کند، شناخت حدودی افراد از عکس و ویدئو هایی که روی شبکه اجتماعی میگذارند مهم می‌شود. برای دیگران جالب است که تا حدودی شخصیت افرادی را که در شبکه های اجتماعی دنبال میکنند بشناسند. بدانند شخصی که دنبال میکنند دارای چه خصوصیت های اخلاقی است.

در رسانه اجتماعی انسان ها به طور مستقیم ارتباط شخصی ندارند و تنها راه ارتباط همان عکس و ویدئو است. پس بهتر است شناختی نسبی از انسان ها با استفاده از محتوایی که روی پروفایل و یا صفحه شخصی خود میگذارند داشته باشید.

 

عکس با نماهای متفاوت

 

اگر به عکس های پروفایل افراد توجه کرده باشید متوجه میشوید که اندازه های مختلفی را برای صفحه خود انتخاب می کنند. برخی از افراد تمامی چهره ی خود را با سایز بزرگ و زوم شده برروی پروفایل قرار میدهند. برخی دیگر تنها بخشی از صورتشان را مانند لب و یا چشمشان را درشت و به تنهایی برروی پروفایلشان قرار میدهند.

علت این است که شخصی که تمام صورت خود را به صورت واضح برروی پروفایلش قرار میدهد دارای اعتماد به نفس بسیار بالایی است. پس تمامی اجزا صورتش را به یک اندازه زیبا و قابل روئیت میداند. از طرفی علت قراردادن یک عضو صورت روی پروفایل آن است که فکر می کنند یک قسمت زیباست اما کل صورت زیبا نیست. پس این امر ناشی از اعتماد به نفس پایین فرد مورد نظر است

 

انتخاب عکس بر اساس میزان تقوی

عکس پروفایل مذهبی

 

نمیتوان علت عدم استفاده از عکس پروفایل را برای همه افراد اعتماد به نفس پایین دانست! بلکه افراد بسیاری وجود دارند که با توجه به عقیده مذهبیشان گذاشتن عکسشان را درست نمیدانند. حتی در مواقعی این کار را بسیار گناه بزرگی میدانند! اصولا این افراد در شبکه های اجتماعیشان از اعیاد و مراسم های مختلف مذهبی پست های گوناگونی تهیه و برروی صفحه شخصی خود میگذارند. شما با یه دید اجمالی به صفحه اشخاص مذهبی میتوانید از اعتقاداتشان مطلع شوید.

 

عکس از تمام لحظات

عکس پروفایل از تمامی لحظات

 

اگر اهل گشت و گزار در شبکه های اجتماعی مختلف باشید متوجه میشوید که بسیاری از افراد از تمامی لحظات خود عکس و ویدئو تهیه کرده و برروی اکانتشان قرار میدهند. این افراد دارای شخصیتی هستند که مدام دوست دارند مورد تمجید و ستایش دیگران قرار بگیرند. افراد دیگر به زندگی آنها غبطه خورده و از آنها درمورد جاهایی که میروند سوال کنند.

این رفتار دیگران نسبت به عکس و ویدئو های آنها حسی بسیار خوب برایشان به وجود می آورد. تحقیقات بسیار زیادی نشان داده است که این افراد عمیقا از مکانی که در آن حضور دارند لذت نمیبرند. زیرا بخش بسیار بزرگی از ذهنشان درگیر عکس و ویدئو گرفتن و تظاهر به شادی می باشد.

 

عکس هایی با محتوای جنسی

عکس پروفایل جنسی

 

بسیاری از افراد امروزه به دنبال نشان دادن اندام های خود و به نمایش گذاشتن  بدن خود هستند. این افراد خودشان را فردی بسیار کم نقص(البته از نظر ظاهر بدنی) میدانند. دوست دارند به بقیه ی مردمان نیز نشان دهند که دارای چه بدن زیبایی هستند. درست است که این افراد با این عمل، به اشتباه به دیگران اجازه داده اند که از بدنشان لذت ببرند. اما دور از جنبه  مسائل اخلاقی نمایش بدن، بسیاری از افرادی که همچین عکس هایی را برای پروفایل هایشان انتخاب میکنند به دنبال بالا بردن دنبال‌ کنندگانشان هستند

 

عکس های تجملاتی

عکس پروفایل لاکچری

 

گروهی دیگر از افراد، میخواهند به دیگران نشان دهند که از لحاظ غنی بودن نسبت به سایرین برتری قابل توجه ای دارند. این افراد با ماشین های لوکس، لباس های گران قیمت، طلا وجواهرات سنگین و….. اقدام به عکس برداری از خود میکنند تا با این کار به بقیه ی افراد از شرایط مالی مطلوب خود اطلاع دهند. حتی بسیاری از این افراد حاضرند تنها برای عکس گرفتن، اشیا گران قیمت را قرض گرفته تا عکس هایی را برای پروفایل خود بگیرند. اینگونه افراد اصولا افرادی تجمل گرا هستند

 

عکس های نیم رخ

عکس پروفایل نیم رخ

 

اوایل محبوبیت شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و … ، بساط سوء استفاده از عکس پروفایل افراد فراهم شده بود. مردم سعی می‌کردند که از عکس های متفرقه و همچنین عکس های نصفه استفاده کنند. به مرور زمان که این مسئله ای کم رنگ شد، عکس های نصفه بر روی پروفایل بیشتر جنبه زیبایی پیدا کرد.

از طرفی اشخاصی که از چنین عکس هایی استفاده میکنند فکر می کنند یک طرف صورتشان زیبایی بیشتری نسبت به طرف دیگر یا کل صورتشان دارد.

 

عکس منظره های طبیعی، اشیا و ….

 

عکس طبیعت

Gristmill at Hurricane Shoals Park, Georgia, USA.

کسانی که به هر علتی نمیخواهند عکسی از چهره خود را در عموم به نمایش بگذارند، از عکس هایی همانند طبیعت، شی های گوناگون و … استفاده میکنند. این افراد خواهان داشتن شبکه های اجتماعی هستند، اما نمیخواهند دیگران از چهره شان، زندگی شخصی و حتی کسانی که دوست دارند اطلاعی داشته باشند.

عکس کودک

پروفایل کودک

 

بسیاری از افراد از علاقه مندی های خود برای انتخاب عکس پروفایل استفاده میکنند. آنها عکس هایی همانند عکس کودکان خود و یا کودکان زیبای دیگران را برای عکس پروفایل خود انتخاب میکنند. عشق به کودک در این افراد به گونه ای است که تمایل شدیدی به استفاده از عکس کودک برای پروفایل خود دارند

دلیل دیگر استفاده از عکس کودک این است که شاید فرد متاهل با همسر خود رابطه نزدیک و خوبی نداشته باشد و فرزند خود را شریک بهتری برای همراهی در زندگی بداند. ناخودآگاه این امر را در شبکه اجتماعی بروز می دهد. البته این مورد بیشتر در مورد عکس با فرزند نوجوان (معمولا مادر و پسر) صدق می کند. استفاده از عکس نوزادان و خردسالان معمولا به خاطر حس قشنگ این نوع عکس ها می باشد.

 

عکس در محل کار

 

یکی از دلایل انتخاب این نوع عکس ها آنست که فرد دارای شغل مناسبی است. جایگاه شغلی خاصی دارد و یا در شرکتی معتبر فعالیت می کند. بدین وسیله بخشی از زندگی خود را که در آن بهتر عمل کرده است یا اصلاحا حرفی برای گفتن دارند را به رخ می کشد.

دلیل دیگر می تواند دلیل حرفه ای باشد. یعنی نشان دهنده اینست که زندگی کاری او، اولویت نسبت به دیگر ابعاد زندگی دارد. از تفریحات، خانواده، ورزش و …. کارش برایش مهم تر است و این تصمیم به صورت ناخودآگاه با به اشتراک گذاری تصاویر کاری نمایان می شود.

 

موارد گفته شده، نمونه هایی است از بررسی های محققان برروی شخصیت افراد بر اساس عکس هایی که برای پروفایل و پست های شبکه های اجتماعی خود قرار میدهند. اما این را به یاد داشته باشید که شناخت صددرصد افراد از روی عکسی که برای پروفایل خود انتخاب میکنند کاری غیر ممکن است.

زیرا در خصوص موارد گفته شده بسیاری دیگر از موارد وجود دارد که عکس نمایانگر شخصیت وی نمیباشد. مثلا فردی برونگرا، عکسی سیاه و سفید را برای پروفایل خود انتخاب میکند و ناشی از علاقه باشد و هیچ ربطی به شخصیت وی نداشته باشد. پس موارد گفته شده در بیشتر مواقع درست، اما گاهی هم نادرست است.

 

 

پروفایل سلبیریتی ها، انتخاب شخصی یا تکرار مکررات!

زندگی افراد مشهور یا همان سلبریتی ها همیشه برای اکثر مردم جالب توجه بوده است، مخصوصا حواشی آن! معمولا درباره تصمیمات آنها می شنویم و نحوه زندگی آنها را دنبال می کنیم. اما اگر آنچه ما میبینیم همه واقعیت نباشد آیا از روی تصمیمات ناخودآگاه می توان به واقعیت بیشتری پی برد؟! آیا یک تصویر پروفایل می تواند نشانه ناخودآگاه آنها باشد؟

پاسخ اینست: به دلیل اینکه افراد معروف از عکس های واقعی خودشان استفاده می کنند، اطلاعات زیادی درباره شخصیت آنها نمیتوان برداشت نمود! اما اطلاعات جالبی در خصوص عکس پروفایل سلبریتی ها وجود دارد که شاید برای شما هم جالب باشد.

همانطور که میدانید افراد معروف از عکس های واقعی خودشان به عنوان عکس پروفایل استفاده می کنند. دلیل این است که سلبریتی ها به خاطر خودشان محبوبیت دارند و چه گزینه ای بهتر از عکس خودشان برای پروفایل می تواند تاثیرگذاری داشته باشد.

اما نکاتی وجود دارند که شاید برایتان جالب باشد و از آنها کمتر اطلاع داشته باشید:

1.بیشترین عکس پروفایل افراد معروف از روبرو و نگاه مستقیم می باشد
2. بیشترین عکس ها بدون افکت و عکس کاملا اورجینال می باشد
3. به صورت میانگین ماهیانه یک مرتبه عکس پروفایلشان تغییر می کند

 

آمار متحیرکننده جستجو عکس پروفایل در بین ایرانیان

اگر در فضای وب فعالیت می کنید حتی برای سرگرمی، قطعا موتور جستجوگر گوگل را می شناسید. این سایت به افراد در جهت دستیابی هرچه سریعتر و مفیدتر اطلاعات کمک می کند. اما این موضوع چه ارتباطی به عکس پروفایل می تواند داشته باشد؟!

آمار بسیار جالب در خصوص میزان جستجو عکس پروفایل در موتور جستجوگر گوگل را در ادامه با هم مرور می کنیم. این اطلاعات برای اولین بار توسط سایت نایریکا منتشر شده است. این آمار فقط برای یک ماه و مربوط به تیرماه 1398 می باشد.

میزان جستجو عبارات مرتبط با پروفایل در گوگل:

عکس پروفایل 135000 مرتبه
پروفایل 33100 مرتبه
عکس نوشته 27100 مرتبه
پروفایل غمگین 33100 مرتبه
پروفایل عاشقانه 33100 مرتبه
عکس پروفایل دخترونه 18100 مرتبه
عکس پروفایل شاد 14800 مرتبه
پروفایل خاص 27100 مرتبه

** توجه: این اعداد از ابزار کیورد پلنر گوگل استخراج شده است. با توجه به اینکه این ابزار کاربری تبلیغاتی برای گوگل دارد، همیشه اعداد اعلام شده کمتر از میزان واقعی می باشد. دلیل عدم نمایش اعداد واقعی عدم تعهد گوگل به نمایش دفعات دقیق تبلیغ است. برحسب تجربه، میزان واقعی جستجو عبارت های ذکر شده بین 6 الی 30 برابر بیشتر از ارقام ذکر شده می باشد. این یعنی چیزی در حدود 810 هزار تا بیش از 4 میلیون جستجو تنها در گوگل و فقط برای یک ماه!

 

آمار پروفایل

 

حرفه ای ترین راهنمای انتخاب عکس پروفایل شخصی حرفه ای!

عکس پروفایل حرفه ای نه تنها می تواند شما را بهتر معرفی کند بلکه از شما شخصیت جذاب تری ساخته و فالوئرهای شما رو بالا میبرد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که در نهایت ترجیح می دهید از عکس خود روی پروفایلتان استفاده نمایید در ادامه با معیارهای حرفه ای آشنا خواهید شد.

به صورت کلی اگر بخواهید عکس حرفه ای برای خودتان انتخاب کنید باید تاثیر انواع عکس ها بر مخاطبان را بدانید. از این منظر تاثیر گذاری به دسته کلی تقسیم می گردد:

میزان نزدیکی:

اگر درست انتخاب گردد به دیگران این احساس را می دهد که میخواهید به آنها کمک کنید و اگر نه احساس آسیب زدن به آنها میدهد.

میزان تسلط:

در صورت انتخاب صحیح پارامترهای این مورد، دیگران احساس خواهند نمود که می توانید به آنها کمک کنید یا خیر! تفاوت با مورد اول در خواستن و توانستن است. مورد اول آیا تمایل به کمک دارد؟ مورد دوم آیا توانایی کمک دارد؟!

میزان جذابیت:

آیا این فرد یک رقیب عشقی است یا یک شریک عشقی؟!

 

برای اینکه بدانیم در موارد بالا چه عکس هایی تاثیر مثبت دارد و چه پارامترهایی باید رعایت گردد، در ادامه می توانید این موارد را ملاحظه نمایید:

در خصوص میزان نزدیکی، آنچه تاثیر می گذارد، شکل کلی لب است. شامل عرض و ارتفاع دهان، فاصله لبها و فرم لب پایین. نقطه عطف این بخش “لبخند” است.

آن چه روی میزان تسلط تاثیرگذار است: شکل ابرو، شیب گونه، درجه باز بودن چشم ها و نوع پوست است.
میزان تسلط به روحیه مردانه نزدیک تر است.

آنچه روی جذابیت تاثیر می گذارد چشم هاست که شامل عرض و ارتفاع و همچنین بزرگی عنبیه چشم است.
لازم به ذکر است هرچه چشمان بزرگتر باشد، فرد جذابیت بیشتری دارد!

موارد دیگری که در پروفایل حرفه ای باید آنها را رعایت نمایید:

 1. عکس باید از فاصله مناسب باشد به طوری که چهره شما کاملا مشخص باشد. از گرفتن عکس هایی با فاصله دور یا خیلی نزدیک که فقط بخشی از صورت پیداست پرهیز کنید!
 2. نگاه در بهترین حالت به صورت مستقیم به روبرو و یا به پایین سمت چپ می باشد (دلیل نگاه به پایین و سمت چپ اشاره غیر مستقیم به بیو می باشد)
 3. عکس پروفایل تکی باشد
 4. عکس جدید و مربوط به زمان حال باشد (کمتر از یکسال)
 5. عکس کاملا متناسب با عرف جامعه
 6. عکسی با پس زمینه با کنتراست پایین و سادگی بیشتر

 

منابع پیدا کردن عکس پروفایل

حالا سوالی بسیار مهم! با وجود همه این توضیحات چطور میتوانیم عکس پروفایل مناسبی برای خود پیدا کنیم؟! فرض کنیم با توجه به نوع شخصیت و علاقه میخواهیم از پروفایل عاشقانه یا غمگین و یا عکس کودک یا طبیعت و … استفاده نماییم. حال بهترین منبع برای یافتن این نوع عکس ها کجاست؟!

 

برای یافتن پاسخ دقیق این سوال به انتهای صفحه مراجعه نمایید. اما به صورت کلی با توجه به آمار و ارقامی که پیش تر آورده شد، تعداد قابل توجهی از افراد تمایل دارند تا پاسخ این سوال را در موتورهای جستجوگر بیابند. اما با توجه به نرخ رو به رشد استفاده افراد از شبکه های اجتماعی، صفحات زیادی به این موضوع پرداخته اند و با موضوعات مختلف تولید عکس نوشته می کنند.

 

اما اگر به دنبال پاسخ مستقیم تری می گردید سرویس اشتراک عکس نایریکا را به شما معرفی می کنیم. با آپدیت 98 – 2019  و  به صورت روزانه عکس پروفایل عاشقانه، غمگین، شاد، طبیعت، کودک و … را در اختیار کاربران و علاقه مندان قرار میدهد.

از راهنمای زیر می توانید به صورت سریعتر به عکس پروفایل مورد نظر خود دسترسی داشته باشید:
پروفایل غمگین
پروفایل عاشقانه
پروفایل شاد
پروفایل دخترانه
عکس کودک
عکس طبیعت
عکس گل

جستجو عکس پروفایل

 

امیدواریم این مقاله توانسته باشد اطلاعات مناسبی و جامعی را به شما ارائه نماید. لطفا با نظرات خود با ما در ارتباط باشید. تمامی نظرات خوانده و پاسخ داده خواهند شد. با اشتراک گذاری این مقاله با دوستان خود آنها را نیز در “روانشناسی عکس پروفایل” و همچنین کمک به “یافتن عکس پروفایل” یاری نمایید.

نویسنده: مدیریت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *