در حال بارگزاری

هر آنچه در مورد هویت بصری میخواهید بدانید

هر آنچه در مورد هویت بصری میخواهید بدانید

اگر در حال مطالعه این صفحه هستید احتمالا به هویت بصری علاقه مندید. این مقاله کاملتنری مقاله در خصوص هویت بصری به زبان فارسی می باشد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

هر انسانی دارای هویت مختص به خود است به گونه ای که هیچ شخص دیگری نمی تواند از آن استفاده کند. برند نیز از چنین ویژگی برخوردار است، که از آن به هویت بصری برند یاد می شود. برندها منحصر به فرد هستند؛ بدین معنا که هر شرکت باید سعی کند، تبدیل به یک برند شود.
هویت بصری جزو مواردی است که کمک می کند نام های تجاری، تبدیل به یک برند شود یا حداقل در یادآوری برند نقش اساسی دارند.

 

در ادامه در خصوص موضوعات زیر صحبت خواهد شد:

 1. هویت بصری به چه معناست؟
 2. از چه طریقی می توان یک هویت بصری قدرتمند ساخت؟
 3. هویت بصری چه تاثیری بر برندینگ دارد؟
 4. مهم ترین فاکتورها در هویت بصری شامل چه مواردی می باشد؟
 5. برای طراحی هویت بصری باید به چه چیزهایی توجه کرد؟

 

هویت بصری به چه معناست؟

Visual Brand Identity یا همان هویت بصری به مجموعه‌ای از عناصر و فاکتورها می گویند که برای معرفی یک برند به کار برده می شود. این عناصر می تواند رنگ، فونت، اشکال مختلف و… باشد که در طراحی برند مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که شما در ذهن خود برای هر انسانی یکسری  ویژگی های خاص دارید، برند نیز با تعدادی از عناصر در ذهن شما حک می شود. در واقع این عناصر باعث نوعی وجه تمایز میان برند مد نظر با سایر برندها می شود.

 

از چه طریقی می توان یک هویت بصری قدرتمند ساخت؟

هر شخص می تواند برای خود یک هویت بصری قدرتمند بسازد. اما پیش از هر چیز، باید تعدادی سوال از خود بپرسد. با پرسش و پاسخ این سوالات، می تواند هدف خود را مشخص کند یا اینکه بهتر به سمت آن پیش رود. به طور مثال باید بداند که این شرکت چه ارزش هایی دارد؟ با استفاده از چه استراتژی هایی می تواند پیشرفت بیشتری داشته باشد؟ چگونه می تواند مختصر و مفید در سه کلمه این کمپانی را توصیف کند و… پس از پاسخ دادن به هر یک از این سوالات حالا می تواند برای ساخت یک هویت بصری قدرتمند اقدام کند.

 

هویت بصری چه تاثیری بر برندینگ دارد؟

تمامی کسب و کارها و شرکت ها برای این که بتوانند خود را به دیگران معرفی کنند به یک نام و نشان نیاز دارند. هر چه این نام معروفیت بیشتری داشته باشد، مشتریان بیشتری نیز خواهد داشت. برندینگ یکی از راه‌هایی است که بر اساس آن می توان شهرت یک کمپانی را بیشتر کرد. به کار گیری هویت بصری می تواند تاثیرات مثبتی بر برندینگ داشته باشد. برخی از آن ها را در ادامه شرح داده ایم:

 • بهتر و واضح تر پیام را به مخاطبان انتقال می‌دهد.
 • به سادگی می تواند اعتماد مشتریان را جلب کند.
 • در میان رقبا اعتبار بیشتری برای کمپانی کسب خواهد کرد.
 • حس وفاداری و شناخت کاربران را نسبت به برند بیشتر می‌کند.
 • موجب بالا رفتن تجربه کاربری می شود.

 

مهم ترین فاکتورها در هویت بصری شامل چه مواردی می باشد؟

اگر تا به این قسمت از مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید، می دانید که هویت بصری دقیقا به چه معناست و اینکه در کسب و کار و تجارت چه اهمیتی دارد. حال می خواهیم فاکتورهایی را به شما معرفی کنیم که جزو مهم ترین اقلام هویت بصری می باشند. از جلمه این عناصر می توان به موارد زیر اشاره  کرد:

 • لوگو (نشانه ای از کل هویت و برند)
 • لوازم التحریر (سربرگ، کارت ویزیت، پاکت و…)
 • ابزارهای بازاریابی (بروشور، کتاب، وب سایت، پوستر و تراکت و…)
 • محصولات و بسته بندی (محصولات فروخته شده و بسته بندی که تولید و در بازار عرضه می شوند)
 • طراحی لباس (لباس‌هایی که کارمندان به عنوان یونیفورم می پوشند)
 • طراحی داخلی و خارجی محیط کار
 • و به طور کلی هر آن چه که موجب می شود، مشتری با دیدن آن به یاد شرکت بیفتد

 

برای طراحی هویت بصری باید به چه چیزهایی توجه کرد؟

زمانی که نام طراحی در میان باشد، ناخودآگاه ذهن به سمت نقاشی و هنرهای این چنینی پیش میرود که البته بی ارتباط با طراحی هویت بصری نیست. اما به طور کلی اگر بخواهیم عناصر موجود در این حیطه را مشخص کنیم به شرح زیر است:

 

 • تایپوگرافی

تایپوگرافی به فونت هایی گفته می شود که می توان برای محتوای برندینگ استفاده کرد که خود به چهار دسته تقسیم می شوند. شامل فونت‌های serif، فونت sans serif، فونت  script و  فونت  display می باشد. هر یک از آن ها خصوصیات مختص به خود را دارند که با توجه به موضوع طراحی باید نوع خاصی را به کار برد.

 • پالت رنگ

رنگ از دیگر عناصر بسیار مهم و کاربردی در طراحی هویت بصری است. ترکیب رنگ هایی که برای پس زمینه و متن انتخاب می شوند باید به گونه ای باشد که مخاطب را جذب کند. در صورتی که می خواهید یک ترکیب مناسب انتخاب کنید، بهتر است از روانشناسی رنگ ها استفاده کنید.

 

 • فرم و شکل

به کار بردن فرم و شکل نیز از دیگر مواردی است که می تواند تاثیر مستقیمی بر کاربر داشته باشد جالب است بدانید که هر یک از اشکال هندسی، معنا و مفهوم خاصی دارند. به طور مثال: اشکال گرد نشانه ی عشق، وحدت و صمیمیت دارند که البته به گفته ی متخصصین در این زمینه کمی زنانه به نظر می رسند. یا خطوط صاف پیامد مردانگی، قدرت و… می باشند.

 

از همراهی همیشگی شما صمیمانه سپاسگذاریم. هدف ما از ارائه مطالب فوق، آشنایی هر چه بیشتر شما با هویت بصری بود. امیدواریم که مورد رضایت قرار گرفته باشد. لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید. مثل همیشه تمامی نظرات خوانده شده و پاسخ داده خواهند شد

برای ارسال دیدگاه ابتداواردشوید
مطالب مرتبط

مطالبی در خصوص freepik که شاید تا به حال نشنیده باشید. در انتهای مقاله نیز به شما امکان...